S tím, jak rostly houby během měsíce listopadu Vás v dalším pravidelném článku seznámí Jiří Uher.
Rostly opožděně i václavky, ale autor se tentokrát zaměří i na drobné fialově-růžové, zářivě žluté a dokonce zelené houbičky. Představen bude i vzácný houžovec uvedený v červeném seznamu hub.
S tím, jak rostly houby během mykologicky nejlepšího měsíce října Vás v dalším pravidelném článku seznámí Jiří Uher.
Některé z nich budou známé, jiné méně. Znáte např. kalichovku oranžovou nebo vzácnou štítovku stinnou? Štítovka je dokonce v červeném seznamu hub v kategorii VU (zranitelný druh).
6. 11 .2023
S tím, jak rostly houby během léta Vás v dalším pravidelném článku
seznámí Jiří Uher.Některé z nich budou známé, jiné méně.
Znáte např. žebernatku maličkou? Nebo štítovku vrbovou?
/redakce se omlouvá za vyvěšení článku se zpožděním - ale jsou výstavy a hlavní sezóna "jede"./
27. 9. 2023
S tím, jak rostly houby v červnu Vás v dalším pravidelném článku seznámí Jiří Uher.
A budou to nejen první hřibovité houby a muchomůrky.
Mezi charakteristické druhy začátku léta patří i třeba jedna z našich největších penízovek se širokými lupeny.
S tím, jak rostly houby v květnu Vás v dalším pravidelném článku seznámí Jiří Uher. Májovky a podrtnky asi nepřekvapí nikoho, stejně tak vodničky a míhavky, ale nalezena byla i štítovka žlutá nebo korunokyjka svícnovitá - oba tyto vzácnější druhy se navíc pochlubily moc pěknými plodnicemi.
Jak rostly houby v dubnu? Mnohé z těchto druhů nás budou provázet i celý zbytek jara, v létě a některé dokonce po celou sezónu. Znáte např. štětinatku jehlicovitou - malou, krásnou a bohužel přehlíženou houbičku? Nejen s ní se seznámíte v dalším článku o houbách během roku.
29. 5. 2023
Měsíc březen nám přinesl proměnlivé, relativně teplé počasí, kdy se střídaly dny slunečné s deštivými, chvilku byl i sníh, ale postupně příroda začala ožívat. Objevily se i další druhy jarních hub, které pomalu vystřídaly ty zimní.
Počasí nebývá většinou v únoru příliš přívětivé. Studený vítr a teploty pod bodem mrazu se střídaly se dny, kdy vysvitlo zubaté slunce a trochu prohřálo jižní svahy a stráně.
První sněženky a bledule už vyzývaly, i přes mrazivé útoky zimy, k prvním krůčkům jaro, i když do jara stále ještě chybí bezmála měsíc.
Jedni z prvních výrazných poslů v tomto předjaří jsou mezi houbami ohnivce rakouské a helmovky pařezové.
7. 2. 2023
Počátek ledna byl nadprůměrně teplý, často jsme se mohli setkat s doslova jarním počasím a do poloviny ledna bylo poznat, jak toto počasí dokonale zmátlo i přírodu. A tak jsme se mohli setkat s prvními letošními houbami, které rostou až počátkem jara, ale i se zimními druhy, kterým teplejší zima vyhovuje. Až podivuhodně bohatý byl, a stále je, především výskyt penízovky sametonohé.
Poslední měsíc v roce 2022 přinesl zpočátku ještě pro houby docela zajímavé počasí, ovšem postupně se začalo ochlazovat a mrznout a před vánočními svátky napadl sníh, příroda ztichla, uložila se ke svému zimnímu spánku a s ní i podzimní druhy hub. Těsně před Vánoci sníh roztál a opět se dalo vyjít do přírody především na penízovky sametonohé.
Autor: Jiří Uher - CELÝ ČLÁNEK