Březen 2024
V březnu se český název měsíce odvozuje od březosti samic a také odkazuje na rašení bříz. Tento měsíc je charakteristický rychlým prodlužováním dnů a sílícími slunečními paprsky. Březen je obecně považován za období, kdy končí zima a začíná jaro. I když se občas objevily, zvláště v nočních hodinách a k ránu, mrazíky. Teploty postupně stoupají a dny se prodlužují. Stromy začínají projevovat první známky probouzení, přičemž pupeny na větvích nabírají na objemu a postupně obrůstají světle zelenými listy, květiny rozkvétají na loukách a příroda se probouzí. Celkově je březen měsícem proměny a obnovy, kdy příroda začíná ožívat a připravuje se na návrat života po zimě.
Již tradičně se v tomto měsíci objevují především vřeckovýtrusé druhy hub, z nichž některé mají takřka barvy velikonočních vajíček či kraslic. Ať již jsou to rudé ohnivce, které jsem zmiňoval v předešlých měsících, nebo kontrastní ušíčko černé /Pseudoplectania nigrella/. Nehojně se vyskytuje v jehličnatých lesích, hlavně v dospělých smrčinách, u lesních cest a v blízkosti potoků. Roste na různých místech, včetně opadu jehličí, mechu, i na rozkládajícím se dřevě. Plodnice se často objevují ve skupinách.
Tvar plodnic je miskovitý, na začátku částečně uzavřený, později se ploše otevírá. Rouško je hnědočerné až černé, hladké a lesklé, avšak s věkem lesk mizí. Vnější strana je matná a černá, pokrytá tmavými chloupky. Druh je z hlediska ohrožení řazen do kategorie EN (ohrožený).
Krásnou hnědou barvu plodnic nalezneme například u hlízenky sasankové /Dumontinia tuberosa/. Plodnice této jarní houbičky mají pohárkovitý až mističkovitý tvar a mají dlouhé stonky stejné barvy. Vyrůstají z malých, černých hlízek, uvnitř bílých, (sklerocií) o průměru až 15 mm. Sklerocia následně vyživují plodničky hlízenky. Houba parazituje na oddencích sasanky hajní /Anemone nemorosa/ a objevuje se v době jejího květu.
Živě oranžovou barvu nám ukáže za vlhkého počasí kalorka kopřivová /Calloria neglecta/.
Kalorka je běžně se vyskytující drobná oranžová vřeckovýtrusá houba. Obvykle se objevuje na začátku sezóny a roste na mrtvých lodyhách kopřiv. Hodně se nachází ve společnosti s drobničkou ostrou.
Černě zbarvená drobnička ostrá /Leptosphaeria acuta/ je velmi častá drobná vřeckovýtrusná houba, která roste hojně a často se vyskytuje ve velkých skupinách na loňských stoncích kopřiv. Tento druh je aktivní za vlhkého počasí od jara až do zimy. Jedná se o saprotrofní houbu, která se živí odumřelým organickým materiálem.
Na starých kopřivách se za vlhkého počasí také může objevit dlouhobrvka pohárková /Crocicreas cyathoideum/. Plodnice jsou tvaru pohárku, hladké, s tenkou stopkou, a mají světle hnědou barvu. Tato houba se vyskytuje saprotrofně na tlejících zbytcích rostlin a listech.
Bílou barvu nám dá chlupáček bělostný /Lachnum virgineum/.
Plodnice tvoří nejprve malé uzavřené kuličky, později mističky, které jsou na vnější neplodné straně pokryty bílými chloupky. Jednotlivé plodničky málokdy přesahují velikost 1 mm. Rostou v početných shlucích. Vnitřní plodná část (rouško) mističky je bělavé. Roste na rozličných substrátech, nikoliv na zemi. Šišky, prýty ostružiníku, šištice olší, číšky bukvic atd. Vyskytuje se poměrně hojně.
Něžně bílou až slonovinovou barvu nám ukáže také vodnička potoční /Cudoniella clavus/, která právě teď začíná vykoukávat z chladné vody a roste z odhalených větviček ponořených do vody. Tato houba má voskovitě křehkou strukturu a lze ji najít pouze v pramenech opravdu čisté vody. Je zařazena do Červeného seznamu jako NT - téměř ohrožený druh.
Barvy tmavě hnědé, hnědošedé, nebo šedé má helmovka smrková pojmenována lat. názvem také jako Mycena silvae-nigrae, má klobouk tvaru zvonečku. Klobouk je tmavě hnědý až šedohnědý, s jasnějším okrajem, lupeny jsou bílé až šedobílé, připojené nebo sbíhavé. Třeň je hnědý, někdy se rozšiřuje a u báze má mycelinovou plst. Má mírný pach po kyselině dusičné. Tato stopkovýtrusá houba roste na rozkládajícím se dřevě smrků nebo jedlí. Lze ji zaměnit s dalšími helmovkami, zejména s Helmovkou louhovou a Helmovkou ranou, je rozpoznatelná mikroskopováním.
Na posledním obrázku je hlíva ústřičná, která se tento měsíc ještě nacházela na padlých stromech poblíž potoků.
Přátelé, přeji Vám radostné prožití velikonočních svátků plné štěstí, lásky a naděje.
A popřejme si společně, aby toto jaro bylo plné radosti a nových dobrodružství, ať nás příroda obklopuje svou krásou a poskytuje nám sílu, energii, a každý den přinese nové objevy a inspiraci!