Mykologické výzkumy v roce 2018
MKJ v roce 2018 v oblasti výzkumu hub realizoval mj. dva projekty podpořené Českým svazem ochránců přírody v rámci programu ochrana biodiverzity, a to:
Biodiverzita makromycetů na lokalitě "U Tomanova lesa" a Biodiverzita makromycetů na lokalitě "Vřesoviště u Suché".
První sledovaná lokalita leží v širším areálu Velkého Špičáku, který podrobně a systematicky sledujeme, druhá nedaleko, u obce Suchá.
Odborný výzkum probíhal se souhlasem Lesy ČR, s. p.; resp. obce Suchá, dle aktuálně platné metodiky v rozsahu orientačního mykologického průzkumu, tj. s požadavkem mj. na alespoň 6 návštěv na lokalitě během roku (první lokalita byla nakonec navštívena 7x, z toho 2x Kateřinou Pauzarovou). Do vyhodnocení, resp. do závěrečné zprávy, byla rovněž použita data autora z několika předchozích let.¨
Na lokalitě U Tomanova lesa (krásná mechatá jedlina, v okolí smrčiny s příměsí borovice a dalších stromů...), bylo přes mykologicky nepříznivý hlavní rok výzkumu zaznamenáno a určeno 205 druhů hub, mezi nimi pak identifikováno 6 druhů z červeného seznamu hub, mezi nimi mj.:
-
Lactarius albocarneus – ryzec bledoslizký
-
Hygrophorus pudorinus – šťavnatka oranžová
-
Inocybe whitei – vláknice zardělá
-
Sparassis nemecii – kotč Němcův EN
-
Crustomyces subabruptus – zubatka tvrdá
-
Phyllotopsis nidulans – hlíva hnízdovitá
a z dalších vzácných ochranářsky významných druhů pak např. kuřátka červená – Ramaria rubella a čirůvka mýdlová Boudierova – Tricholoma boudieri.
Vřesoviště u Suché leží na okraji stejnojmenné obce Suchá. Zahrnuje mírná svah s centrálním vřesovištěm, místy krátkostébelným trávníkem, zarůstající (pravidelně kácené) náletovou břízou, ojediněle starší lípy a smrk, jednotlivě borovice, osika, líska a jalovec.
Během výzkumu bylo určeno 133 druhů hub a z nich identifikováno 7 druhů z červeného seznamu, a to:
-
Faerberia carbonaria - liškovec spáleništní
-
Lepiota oreadiformis – bedla špičkovitá
-
Lyophyllum leucophaeatum – líha šedookrová (kouřová)
-
Arrhenia baeospora – kalichovka drobnovýtrusá
-
Clavaria falcata – kyjanka špičatá
-
Clavulinopsis luteoalba – kyjovečka žlutobílá
-
Hygrocybe ceracea – voskovka vosková
a z dalších vzácných ochranářsky významných druhů pak např. Cortinarius bivelus – pavučinec dvojzávojný, Entoloma chalybeum – závojenka ocelová, Glutinoglossum glutinosum – pazoubek mazlavý, Inocybe curvipes – vláknice křivonohá, Lepiota kuehneri – bedla Kühnerova či Pseudombrophila merdaria – vroubenka trusová.
Děkujeme i touto formou organizacím ČSOP a Lesy ČR za umožnění výzkumu a podporu.